top of page

Dogoterapia

Bliski kontakt ze zwierzÄ™tami może czynić cuda. Dobroczynny wpÅ‚yw czworonogów na zdrowie, samopoczucie psychiczne, rozwój intelektualny i spoÅ‚eczny wykorzystuje siÄ™ w ramach terapii z udziaÅ‚em zwierzÄ…t. WÅ›ród czworonożnych terapeutów prym bez wÄ…tpienia wiodÄ… psy.
 

Dogoterapia (kynoterapia) to jedna z najpopularniejszych form terapii z udziaÅ‚em zwierzÄ…t. Polega ona na wÅ‚Ä…czeniu odpowiednio dobranego, przeszkolonego psa w proces rehabilitacji lub leczenia dzieci i osób dorosÅ‚ych cierpiÄ…cych z powodu różnorodnych problemów. Czworonóg w tym przypadku odgrywa rolÄ™ niezastÄ…pionego pomocnika, który wspomaga ludzkiego terapeutÄ™ w pracy i jednoczeÅ›nie uÅ‚atwia osiÄ…ganie zamierzonych efektów terapii. Dogoterapia bazuje na wiÄ™zi, jaka tworzy siÄ™ miÄ™dzy pacjentem, a psem. Wykorzystuje wielokierunkowe oddziaÅ‚ywanie czworonogów na ludzi. 

​

Terapia z udziaÅ‚em psa nie bez powodu uznawana jest za najbardziej naturalnÄ… formÄ™ animaloterapii. Domowe czworonogi to wszak najlepsi przyjaciele czÅ‚owieka. KorzyÅ›ci z kontaktów z psami mogÄ… czerpać zarówno dzieci, osoby dorosÅ‚e, jak i seniorzy. Kynoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu niepeÅ‚nosprawnych fizycznie, intelektualnie, emocjonalnie i spoÅ‚ecznie. Polecana jest dla osób cierpiÄ…cych z powodu: autyzmu, nadpobudliwoÅ›ci psychoruchowej, padaczki, mózgowego porażenia dzieciÄ™cego, zespoÅ‚u Downa, nerwicy, niedowÅ‚adu koÅ„czyn, schizofrenii, wad postawy, stanów lÄ™kowych, zaburzeÅ„ mowy, widzenia i sÅ‚yszenia. Åšwietnie sprawdza siÄ™ także w przypadku dzieci majÄ…cych problemy z naukÄ… czy nawiÄ…zywaniem kontaktów spoÅ‚ecznych.

​

Terapia z udziaÅ‚em psa ma liczne walory edukacyjne. UÅ‚atwia koncentracjÄ™ uwagi, zwiÄ™ksza zaangażowanie w naukÄ™, ksztaÅ‚tuje orientacjÄ™ przestrzennÄ…, uÅ‚atwia rozpoznawanie i wyrażanie swoich emocji, poprawia sprawność ruchowÄ…, pamięć i umiejÄ™tnoÅ›ci komunikacyjne, rozwija sÅ‚ownictwo. Podczas zajęć dogoterapeutycznych pacjenci zyskujÄ… też wiedzÄ™ na temat psiaków i praw przyrody. UczÄ… siÄ™ samodzielnoÅ›ci, odpowiedzialnoÅ›ci i empatii. Uczestnictwo w opiece nad czworonogami daje im poczucie bycia potrzebnymi i zmniejsza uczucie osamotnienia. 

GÅ‚askanie czworonogów wpÅ‚ywa na wydzielania neuroprzekaźników i hormonów. DziÄ™ki kontaktowi dotykowemu ze zwierzakiem zwiÄ™ksza siÄ™ wydzielanie endorfin, a spada poziom kortyzolu i adrenaliny. Ma to bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na poprawÄ™ nastroju pacjenta, a co za tym idzie – na przebieg caÅ‚ej terapii

IMG_8293.jpg
IMG_8292.jpg
bottom of page