Integracja Sensoryczna (SI) dla dzieci
Terapia SI to zespóÅ‚ dziaÅ‚aÅ„ – ćwiczeÅ„, zabaw i aktywnoÅ›ci, które majÄ… za zadanie wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych, dziÄ™ki czemu nastÄ™puje poprawa organizacji wrażeÅ„ zmysÅ‚owych. Terapia SI jest prowadzona przez terapeutÄ™ integracji sensorycznej w specjalnie do tego celu przygotowanej pracowni i z użyciem pomocy do Integracji Sensorycznej. Celem terapii SI jest kontrolowana stymulacja wszystkich systemów zmysÅ‚owych, która wpÅ‚ywa na poprawÄ™ funkcjonowania w sferze emocjonalnej i motorycznej.
​
Terapia Integracji Sensorycznej jest oparta na zaÅ‚ożeniach, które zostaÅ‚y stworzone na bazie badaÅ„ z zakresu neurologii i sfery behawioralnej. Badacze przedmiotu odnoszÄ… siÄ™ do tzw. plastycznoÅ›ci mózgu. Jest to utrwalona strukturalnie i biologicznie uwarunkowana zdolność do reorganizacji funkcjonowania. Ma ona kluczowe znaczenie w procesie terapii sensorycznej. W praktyce oznacza bowiem możliwość wyrównywania deficytów, dziÄ™ki kontrolowanej stymulacji przeprowadzanej w gabinecie SI.
​
Wskazania do zajęć Integracji Sensorycznej obejmujÄ… zaburzenia, dysfunkcje i schorzenia, którym zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogÄ… towarzyszyć. Można tutaj wymienić:
-
autyzm,
-
ADHD,
-
zespóÅ‚ Downa,
-
problemy z koncentracjÄ…,
-
dyspraksjÄ™,
-
zaburzenia koordynacji wzrokowo –ruchowej,
-
zbyt niski lub bardzo wysoki poziom aktywności,
-
opóźniony rozwój mowy,
-
nadmierną wrażliwość (wzrok, słuch, ruch, dotyk),
-
podwrażliwość przedsionkowa, proprioceptywna, dotykowa, słuchowa,
-
trudności w nauce (odwracanie liter, brak stabilizacji pola widzenia, opuszczanie linijek przy przepisywaniu z tablicy),
-
upośledzenie czynności motoryki dużej i małej (problem z trzymaniem długopisu, wycinaniem, nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy stoliku),
-
usprawnianie funkcji poznawczych.
​
Dziecko w wieku przedszkolnym z zaburzeniami Integracji Sensorycznej ma dobór zadaÅ„ dostosowany do wieku. Konstrukcja i aranż tego typu ćwiczeÅ„ w terapii SI odbywajÄ… siÄ™ w oparciu o wiedzÄ™ z zakresu rozwoju psychomotorycznego dziecka. Pozwala to ustalić, co dziecko może już wykonywać. Daje również punkt odniesienia oraz możliwość utrzymywania wysokiego poziomu zaangażowania pacjenta. Ponadto likwiduje obawÄ™, że coÅ› jest zbyt trudne i/lub nieadekwatne. PrzykÅ‚adem może być matematyka sensoryczna uczÄ…ca rozpoznawania ksztaÅ‚tów, kolorów, wielkoÅ›ci.
​
W przypadku niemowlaków stymulacja odbywa siÄ™ poprzez kreowanie odpowiednich zabaw sensorycznych i stosowania czynnoÅ›ci pielÄ™gnacyjnych w sposób zaproponowany przez terapeutÄ™.
​
Dziecko w wieku szkolnym z zaburzeniami Integracji Sensorycznej otrzymuje wiÄ™cej zadaÅ„ do domu. PamiÄ™tajÄ…c o zaÅ‚ożeniach tej metody sensorycznej, należy zaznaczyć, że możliwoÅ›ci reorganizacji, modyfikacji dziaÅ‚ania mózgu kurczÄ… siÄ™ wraz z wiekiem. Im starsze dziecko, tym wyrównywanie deficytów może stać siÄ™ dÅ‚uższe. Zabawy dla takich dzieci sÄ… wzbogacone o bardziej wyszukane zadania sekwencyjne, wymagajÄ…ce znacznie wiÄ™kszego zaangażowania.